Mowy dla dużej grupy ludzi są istną zmorą. Pisanie przemówień to jednak stosowny sposób, by przygotowywać się do powszechnego występu. Pisząc przemówienia wypada pamiętać o tym, by były one na temat. Należałoby także wziąć pod szczególną uwagę okoliczności – inne będzie przemówienie formalne, a inne w gronie kolegów. Swobodne przemówienia pełne anegdot nie sprawdzą się w wypadku przemówień oficjalnych (i odwrotnie).
mowy
Jednakże nie tylko słowa są istotne – podczas przemowy liczy się też mowa ciała. Czujna obserwacja zachowań, sposobu poruszania się, dynamiki ruchu i gestykulacji bywa w szeregu przypadków pewniejszym źródłem informacji niż najprawidłowiej opłacany oraz najprawidłowiej nauczony szpieg. Jak to całkowicie działa i o czym nas informuje?
http://www.przemowienia.pl/okolicznosciowe_1.html” title=”przemówienia okolicznościowe”>przemówienia okolicznościowe
Żeby dokumentnie zapoznać schemat mowy ciała trzeba cofnąć się do czasów, gdy gatunek nie potrafił jeszcze porozumiewać się za pomocą mowy. Komunikacja na poziomie zwierząt opiera się po największej części na jednoznacznie odbieranych gestach. Reasumując – pisanie przemówień w żadnym wypadku nie musi być uciążliwe – wystarczy skupić się na tym, co chcemy przekazać słuchaczom i ubrać nasze myśli w słowa a również delikatne żarty i przerywniki. Pamiętajmy o zachowaniu słusznej ostrożności a również szacunku. Inspiracji wolno też wypatrywać w sieci – aktualnie jest dużo witryn, które proponują gotowe przemówienia a też dużo portali, na których znajdziemy osoby piszące treści przemówień. Nie musimy się w takim razie niepokoić, a jeśli wybitnie nie znamy się na pisaniu przemówień – należałoby to zlecić dla specjalistów.